Cvičení s použitím elastického gumového cvičebního pásu
Před cvičením se vždy zahřejte (poklus na místě, protahování apod.). Zaujměte vzpřímený postoj a provádějte cviky v pomalém tempu a za kontroly pohybů. Zvolna dýchejte, nezadržujte dech. Vždy cvičte pomalým a kontrolovaným způsobem. Pás musí být lehce napjatý ve všech pozicích prováděného cviku. Pás má být dvakrát omotán kolem ruky nebo nohy. Vždy procvičujte obě strany (pravou/levou). Vydržte v poslední pozici každého cviku vždy několik sekund, potom se pomalu vraťte do výchozího postavení. V případě, že pocítíte běhen cvičení jakoukoliv bolest, zvolte menší odpor pásu nebo cvik ukončete. Konzultujte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem, pokud se bolest při cvičení opakuje. Při posilovacích cvičeních provádějte stejné cviky pouze obden, aby se svaly stihly zregenerovat a v tomto mezidobí rozvíjet. Pokud je pro vás obtížné držet pásy v rukách: prodejci sportovních potřeb prodávají rukojeti, které je možno připevnit na konce pásů.
Jednotlivé cviky pro vás připravujeme, během několika málo dní zde budou zobrazené.
Bezpečné zacházení s cvičebním pásem
- Kontroluj výskyt trhlin nebo křehkých úseků na pásu
- Necvič v terénní obuvi (nebezpečí natrhnutí pásu)
- Nepoužívej při cvičení mechanické součásti oděvu (např. prsteny s ostrými hranami, obuv s kovovými aplikacemi apod.). I nejmenší dírky mohou vést k natržení až přetržení pásu.
- Pro ochranu před bolestivým tlakem nebo nežádoucími účinky na krevní oběh se vždy ujisti, že pás je při cvičení přikládán na tělo v ploše.
- Sladkosti a oleje způsobují, že pás je lepkavý a křehký. Pás pravidelně očisti mýdlem a vodou a po jeho osušení jej lehce popraš talkovým práškem.
- Slunce a suché teplo (např. radiátor ústředního topení) vysušují materiál pásu.